З досвіду роботи

 Обласний вебінар  заступників директорів з навчальної роботи та викладачів природничих наук ЗПО

Тема «Формування екологічної компетентності здобувачів освіти»

Вебінар відбувся 27 жовтня 2021 року. Під час роботи відбувся обмін роботи на екологічну тематику із залученням соціальних партнерів, представників навчальних закладів регіону та бібліотеки.




Розробка уроку з використанням STEM-технології на екологічну тематику з хімії.

„Подібно до того, як існує хвороба тіла, буває також хвороба способу життя "

Демокріт

 

Тема уроку: „Хімія в повсякденному житті"

Мета уроку: 1) навчальна: навчити учнів орієнтуватись у сучасному різноманітті продуктів і уміти оцінити їх якість;

2) розвиваюча: розвивати в учнів уявлення про корисні і шкідливі речовини, що можуть знаходитись у продуктах харчування;

3) виховна: виховувати в учнів устремління до здорового способу життя.

Тип уроку: урок повідомлення нових знань. Використана технологія :пошук інформації.

Матеріальне забезпечення уроку: таблиця харчових добавок, зразки продуктів харчування.

Хід уроку.

І. Організаційна частина.

1. Перевірка наявності учнів на уроці.

2. Підготовка учнів до уроку.

 

II. Актуалізація опорних знань. (Фронтальна бесіда)

- У нашому повсякденному житті нас оточують багато речей, без яких ми не уявляємо нашого життя. Звичайно, цілий ряд таких речей складаються з натуральних (природних) речовин, інші — із синтетичних. Назвіть групи предметів побуту, де використовують синтетичні хімічні речовини.

Відповідь учнів ( їжа, одяг, предмети побутової хімії, миючі засоби, косметика, парфумерія, фарби, будівельні матеріали, тощо).

- Ці речі нам необхідні, безумовно, але   є те, що нам просто життєво необхідно і без чого ми не обійдемось жодного дня.

Відповідь учнів (це продукти харчування).

- Тому темою нашого уроку є „Роль хімії в повсякденному житті".

 

III. Вивчення нового матеріалу.

Завданням нашого уроку є ознайомлення із вмістом основних продуктів харчування, властивостями синтетичних інградієнтів і їх безпосереднім впливом на здоров'я людини. А оскільки стиль харчування визначає наш спосіб життя, то ми повинні засвоїти знання про ті речі, які дозволять нам уберегти своє здоров'я від впливу шкідливих речовин та вести здоровий спосіб життя. Адже продукти харчування - основа нашого життя, а нешкідливі продукти - основа здорового способу життя.

Для  ознайомлення із різноманіттям продуктів харчування ми проведемо урок-екскурсію по віртуальних відділах продуктового магазину. А допоможуть нам у цьому наші незалежні консультанти. Заходимо у відділ молочних продуктів.

 

Учениця. Пропонуємо Вашій увазі молоко, згущене молоко, сири, йогурти, масло. Експерт. Я б звернула вашу увагу на такі речі. Молочні продукти дуже швидко псуються. Залежно від виду продукції їх термін реалізації може бути від 24 годин до 72 годин. Сучасні виробники з метою продовження терміну реалізації йогуртів,

кефіру додають до них консерванти бензойну і сорбінову кислоти. Але ці консерванти вбивають корисні бактерії, що нівелює саму сутність продукту. Адже користь таких продуктів саме в наявності молочно-кислих бактерій. Сама бензойна кислота негативно впливає на печінку, шлунково-кишковий тракт, викликаючи їх захворювання. Отже, перш ніж купити продукт, уважно вивчіть зміст упаковки.

Вершкове масло -високоякісний жир, що містить залишки ненасичених жирних кислот. Іноді не зовсім чесні виробники додають до нього маргарин, щоб одержати дешевший продукт.

Але виявляється, що маргарин - це гідровані рослинні олії. При термічній обробці рослинної олії і одержанні маргарину частина цис-ізомерів перетворюється на транс-ізомери, внаслідок чого рідкі олії перетворюються на шкідливі жири.

В якості будівельного матеріалу в нормальній клітині використовується тільки цис-ізомер. Якщо молекула являє собою транс-ізомер, то біологічні властивості мембрани клітини змінюються і сприяють розвитку патологічного процесу. Встановлено, що транс-ізомери порушують роботу ферментів, змінюється структура клітинних мембран, внаслідок чого підвищується рівень холестерину, вірогідність розвитку інфаркту, діабету, збільшується сприйнятливість до онкологічних захворювань . Наприклад, при вживанні 40 г маргарину, в якому знаходиться 5 г транс- ізомерів, ризик виникнення інфаркту збільшується на 50%, у вагітних жінок можливе порушення обмінних процесів в організмі дитини та ендокринні порушення і т. п. Крім цього, при приготуванні маргарину олія збагачується киснем при підвищеній температурі, внаслідок чого він стає твердим. При цьому змінюється молекулярний склад жиру, в результаті чого утворюються транс - жирні кислоти, потенційно токсичні і канцерогенні., врахуйте, що до цього ще додається жовтий колір і хімічні ароматизатори, які роблять маргарин схожим на масло. Як після цього, підете купляти маргарин ?

Заходимо у відділ, де знаходяться м'ясні і ковбасні вироби. Учениця.  Пропонуємо  вам  широкий  вибір  варених,  копчених ковбас та копченостей.

Експерт. Для надання товарного вигляду виробам до вмісту ковбас чи м'яса додають натрієву селітру, яка у м'ясі мікроорганізмами відновлюється до нітриту натрію, що надає приємного аромагу і рожевого кольору виробам. Але в той же час нітрит натрію у шлунково-кишковому тракті утворює високотоксичні сполуки, що вражають печінку і спричиняють розвиток злоякісних пухлин. До речі, такі ж токсичні речовини утворюються і в сигаретному диму. Тому згадайте про це, перш ніж викурити чергову сигарету.

Іноді для покращення смаку низькосортних м'ясних виробів до них

додають підсилювач смаку - глутамат натрію (Е-621). Глутамат натрію Е621 в промислових масштабах добувається з буряків та клейковини пшениці і використовується в багатьох продуктах, які швидко псуються, для покращення якості їжі з високим вмістом білку.

А тепер заходимо у відділ гастрономії.

Учениця. Пропонуємо вам на вибір майонези, кетчупи, чіпси, сухарики , вермішель „Мівіну", приправи, тощо.

Експерт. Для тривалого терміну зберігання в такі продукти додають консерванти, барвники, антиоксиданти. Для надання і підсилення того чи іншого смаку їх щедро здобрюють підсилювачем смаку глутаматом натрію (Е-621).

Мабуть, кожен із вас знає смак сухариків і чіпсів. Апетитно, чи не так? Але чи корисно? Слід більш детально зупинитись на використанні у продуктах харчування такої речовини як підсилювач смаку - глутамат натрію (Е621).

В чистому вигляді ця речовина не має ні смаку, ні запаху, але підсилює смак будь-якої страви. „Чудо-приправа" підсилювач смаку дозволяє зекономити на натуральному м'ясі, птиці, рибі, грибах, морепродуктах. В страву додається декілька подрібнених волокон натурального продукту або навіть його екстракт, воно щедро здобрюється підсилювачем і одержується „справжній смак".

Підсилювач смаку успішно маскує низьку якість вихідного продукту, наприклад, старе або низькосортне м'ясо. Підсилювач смаку є майже у всіх рибних, курячих, грибних, соєвих напівфабрикатах, в чіпсах, сухариках, соусах, різних сухих приправах, бульйонних кубиках і сухих супах. Велика кількість глутамату натрію і інших підсилювачів смаку містить їжа в закладах „фаст-Фуду".

При цьому допустимі норми можуть бути перевищені - максимальна доза цієї добавки створює ілюзію „якісного продукту".

Самий відомий підсилювач смаку - глутамат натрію Е621 - натрієва сіль глутамінової амінокислоти.

Ця амінокислота і її солі беруть участь в передачі імпульсів в центральній нервовій системі, виявляють збуджуючу дію і застосовуються в психіатрії. Тому дослідники вважають, що їжа, яка містить багато глутамату натрію (як, наприклад в ресторанах швидкого харчування), може викликати як фізичне, так і психічне звикання.

Людині, яка часто вживає глутамат натрію, натуральна їжа здається несмачною, оскільки рецептори розпізнавання смаку втрачають чутливість. Так людина потрапляє в залежність від „лакомої приправки". Щоб не злякати покупця, виробники не завжди називають приправу Е621 своїм іменем. Часто вона позначається як смакова добавка, покращувач смаку або підсилювач смаку.

Навкруг глутамату натрію вже багато років ведуться жорстокі дискусії. Американський нейрофізіолог Джон Олні в середині 70-х років XX століття виявив, що глутамат натрію може викликати пошкодження мозку у щурів.

Цей підсилювач смаку є причиною хвороб травної системи таких як гастрит чи виразка шлунку.

Японський вчений Хороші Огуро недавно довів, що цей підсилювач смаку має несприятливу дію на сітківку ока. Люди, які часто вживали їжу з глутаматом натрію, жаліються на головні болі, часте серцебиття, слабкість у м'язах, температуру і розпирання в грудях. Це може свідчити про те, що підсилювач смаку глутамат натрію змінює гормональний статус в організмі.

Тобто, ваш організм, потребуючи цю речовину знову і знову, буде поступово руйнуватися.

Варто нагадати, що у продуктах(чіпси, сухарики), які піддаються смаженню, утворюється акриламід, який спричиняє нервові розлади, рак шлунку.

Вчені підрахували, що безпечною дозою може бути 4 чіпси на день.

Вчитель.

У товарознавчій практиці виділяють декілька груп харчових добавок.

До регуляторів смаку і аромату відносять:

- підсолоджувачі (фруктоза, сахарин),

-ароматизатори (ванілін, трояндова олія, бензальдегід),

- смакові добавки( глютамінова кислота і її солі, кофеїн, хінін). Регулятори консистенції:

- згущувачі (крохмаль, гліцериди жирних кислот),

-  гелеутворювачі (желатин, агар),

- емульгатори (ефіри сахарози і жирних кислот, окиснена соєва олія),

- розріджувачі (гліцерин). Поліпшувачі зовнішнього вигляду:

- барвники (кармін, антоціани, хлорофіл),

- відбілювачі .

Регулятори терміну зберігання: консерванти (оцтова кислота, уротропін, бензойна кислота),

- антиоксиданти (вітамін С, хлорид олова II, тіосульфат натрію).

Добавки з іншими цінними властивостями:

- харчові волокна (пектин, карбоксицелюлоза),

- глазуруючи агенти (віск, вазелін, ланолін),

- добавки, які перешкоджають злежуванню (оксид магнію, жовта та червона кров'яна сіль).

Всі харчові добавки, що дозволені для використання, позначають індексом Е і трьома цифрами після неї. При цьому перша цифра означає:

1 - барвник;

2  - консервант;

3 - антиоксидант;

4 - стабілізатор;

5 - емульгатор;

6 - підсилювач смаку і аромату;

7 - пінозгашувач.

Харчові добавки Е100-199 означають харчові барвники, більшість яких -природні сполуки: зокрема, зелений барвник Е140 - хлорофіл з кропиви і трави, бетаїн Е162 -екстракт червоного буряка, який надає продуктам фіолетово-червоного забарвлення.

Добавки Е200-299 -консерванти, що перешкоджають розвитку мікроорганізмів: Е221 -сульфіт натрію, Е250 -нітрит натрію, Е251 - нітрат натрію. Е210 - бензойна кислота, якої багато в клюкві, горобині, і яка забезпечує їх стійкість до гнильних бактерій, додається в джеми, фруктові соки і йогурти, має бактерицидну і протигрибкову дію. Е282 - пропіонат кальцію перешкоджає росту пліснявих грибів у хлібних продуктах, спеціально додається у деякі сорти сиру.

Добавки Е 300-321 - антиоксиданти, найпоширенішими з яких є вітамін С (ЕЗОО) і аскорбат натрію (Е301) - антиоксидант і консервант барвників.

Харчові добавки з Е-числом, більше 321 - емульгатори, які забезпечують однорідність маси (Е332 -дигідроцитрат калію), стабілізатори та інші типи ( Е339 - дигідрофосфат натрію- для поліпшення структури і текстури продуктів, Е504 -карбонат магнію знижує кислотність і попереджує злежуваність .

Доведено, що добавки Е221, Е250, Е251 відповідальні за підвищену збудливість дітей; Е212 (бензоат натрію) і Е213 (бензоат кальцію) небезпечні для астматиків та людей, чутливих до аспірину; Е621 викликає прискорене серцебиття, запаморочення, головну біль і слабкість.

Деякі харчові добавки заборонені в Україні для вживання -

Е103, Е111, Е121, Е123, Е125, Е126, Е130, Е152, Е181.

Три харчові добавки заборонені для застосування :

Е 121 - цитрусовий червоний барвник -2;

Е 123 - барвник амарант;

Е240 — консервант формальдегід.

 

IV. Закріплення поданого матеріалу (робота в малих групах). Кожній групі дається завдання.

Видаються зразки продуктів. Користуючись таблицею, зверніть увагу, чи не містить цей продукт шкідливих добавок. Зробіть висновок.

 

V. Підсумок уроку.

1. Висновок (роблять учні).

Найбільш  корисно  приймати  натуральну  їжу,  не  замінюючи  її їжею  з консервантами, антиоксидантами та підсилювачами смаку.

2. Вчитель. Отже, не все те корисне, що смачне. Не зловживайте тим, про що ми згадували на цьому уроці.

 

VI. Домашнє завдання.

Підготувати інформацію про речовини, які нас оточують в побуті (про них ми згадували на початку уроку).

Група добавок

Мета застосування

Де використовується

Побічні ефекти

Е103,Е105, Е121, Е123, Е125, Е126,

Е130,Е131, Е142,Е153

Барвники

Солодкі газовані води, льодяники, кольорове морозиво

Можуть призвести до утворення злоякісних пухлин

Е171-173

Барвники

Солодкі газовані води, льодяники, кольорове морозиво

Можуть призвести до захворювань печінки і нирок

Е210,Е211, Е213-217, Е240

Консерванти

В консервах любого виду (гриби, компоти, соки, варення)

Можуть призвести до утворення злоякісних пухлин

Е221-Е226

Консерванти

В консервах любого виду

Можуть призвести до захворювань шлунково-кишкового тракту

Е230-232, Е239

Консерванти

В консервах любого виду

Можуть викликати алергічні реакції

ЕЗП-313

Антиоксиданти

Йогурти, кисломолочні продукти, ковбасні вироби, вершкове масло, шоколад

Можуть викликати захворювання шлунково-кишкового тракту

Е407, Е447, Е450

Стабілізатори і згущувачі

Варення, джеми, згущене молоко, шоколадний сир

Можуть викликати захворювання печінки і нирок

Е46 1-466

Стабілізатори і згущувачі

Варення, джеми, згущене молоко, шоколадний сир

Можуть викликати захворювання шлунково-кишкового тракту

Е924 а, Е924Ь

Пінозгашувачі

Газовані напої

Можуть призвести до утворення злоякісних пухлин

Е-121

цитрусовий       червоний барвник

заборонений

Е-123

барвник амарант

заборонений

Е-240

консервант формальдегід

заборонений

Е- 140

барвник хлорофіл

 

Е- 162

барвник бетаїн

 

Е-221

консервант          сульфіт натрію

відповідальна за підвищену збудливість дітей

Е-250

консервант нітрит натрію

відповідальна за підвищену збудливість дітей

Е-251

консервант нітрат натрію

відповідальна за підвищену збудливість дітей

Е-210

консервант        бензойна кислота

 

Е-212

бензоат натрію

небезпечна для астматиків та людей, чутливих до аспірину

Е-213

бензоат кальцію

небезпечна для астматиків та людей, чутливих до аспірину

Е-282

пропіонат кальцію

 

Е-300

антиоксидант вітамін С

 

Е-301

антиоксидант     аскорбат натрію

 

Е-332

емульгатор дигідроцитрат калію

 

Е-339

стабілізатор дигідрофосфат натрію

 

Е-504

карбонат магнію

 

Е-621

глутамат натрію

викликає       прискорене серцебиття, запаморочення, головний біль і слабкість, тому його заборонено   додавати   в продукти          дитячого харчування